I was ordained a priest for the Archdiocese of Southwark, England. For nine years up till July 2010, I was parish priest at St Simon Stock Catholic Church, South Ashford, Kent, England. In July 2010 I went to the diocese of Marquette, Michigan for a sabbatical year to review and refresh before taking up a new appointment in Southwark and was appointed Associate Pastor at St Peter's Cathedral, Marquette, Michigan USA. My stay was been extended by a further six years. As from July 1st 2011 I was pastor at the parish of St Anthony, Gwinn, MI. In October 2013 I moved to Portland in Oregon to become the Director of the Archdiocesan Tribunal. As from February 2015 I was also Pastor of the parish of St. Stephen in SE Portland. I then became Adjutant Judicial Vicar for the Archdiocese and renounced my office as pastor of St. Stephen's which was entrusted to Father Eric Andersen. I remain in residence, however. I am now incardinated into the Archdiocese of Portland in Oregon.

You can view my complete profile here.

My email address is

St Simon Stock Catholic Church, South Ashford, Kent, where
I was parish priest from 12th March 2001 to 6th July 2010. This photograph
was taken on my last Sunday at the parish, a couple of days before leaving
for the USA.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...